Otrzymała miano najsmutniejszej polskiej wokalistki. Nieliczne weselsze piosenki w jej repertuarze powstały w tych krótkich chwilach, gdy była naprawdę szczęśliwa. Mówi, że nie można mieć wszystkiego, zaś Bóg nagrodził ją ponad miarę - dając jej Olę. Nagrała siedem płyt... A przecież to jeszcze nie koniec...

Kasia Kowalska urodziła się 13 czerwca 1973r. w podwarszawskim Sulejówku. Mieszkała z rodzicami i starszymi braćmi, z
którymi nie miała najlepszego kontaktu. Wolne godziny poświęcała muzyce - śpiewając w zamkniętym pokoju do nielicznej publiczności, w której skład wchodziły jej ukochane zwierzęta. Największym marzeniem nastoletniej Kasi były lekcje gry na pianinie. By móc je opłacić chwytała się najróżniejszych zajęć - była m.in. kelnerką i ekspedientką w sklepie mięsnym. Gdy uzbierała wymarzone pieniądze dowiedziała się, że na rozpoczęcie nauki jest już za późno. Ale Kaśka, jak przystało na Bliźniaka, była bardzo uparta. Wracała nocą do domu, cały wolny czas poświęcając swojemu szkolnemu zespołowi - Evergreen. Jednak nigdy nie udałoby się im zaistnieć, gdyby nie... kłótnia z koleżanką. Będąc w III klasie liceum Kasia pokłóciła się z przyjaciółką, która nie chciała uwierzyć że Kowalska odważy się
zaśpiewać na szkolnym apelu. Kaśka zaryzykowała i przed olbrzymią publicznością wykonała utwór Barbry Streisand pt. "Memory". Po skończonej piosence przywitała ją cisza, a potem wielka owacja na stojąco. Występ ten otworzył przed nią szansę, z której natychmiast skorzystała. Współpracowała z wieloma artystami, m.in. Human, Fatum czy Talking Pictures, z którymi nawet nagrała płytę.

1994
Drzwiami do solowej kariery był koncert Kasi i Evergreen w podwarszawskiej Stodole, gdzie młoda wokalistka przyciągnęła
uwagę Katarzyny Kanclerz z Izabellin Studio, która zaproponowała Kowalskiej kontrakt. Produkcją muzyczną debiutanckiej płyty Kaśki zajął się Grzegorz Ciechowski i szybko okazało się, że nie będzie to proste zadanie. Wokalistka chciała grać ciężką muzykę i śpiewać angielskie piosenki. Na szczęście Ciechowskiemu udało się dojść z nią do porozumienia, a nawet namówić Kowalską do pisania własnych, polskojęzycznych tekstów. Kolejnym problemem był pseudonim artystyczny. Wytwórnia doszła do wniosku, że Kasia nazywa się zbyt pospolicie, dlatego też należy jej wymyślić jakiś ciekawy pseudonim. Jednak wokalistka nie dała się tak łatwo, więc gdy 12.09.1994r. ukazał się album "Gemini" (łac. "bliźnięta") podpisany był on jako debiutancka płyta Kasi Kowalskiej. Na rezultaty nie trzeba było długo
czekać. Kolejne piosenki z "Gemini" wspinały się na szczyty list przebojów, a album uzyskał status złotej płyty. Trasa koncertowa, którą Kasia odbyła w towarzystwie Edyty Bartosiewicz, przyciągała tłumy fanów. Swój sukces Kowalska przypłaciła rozstaniem z Evergreen, gdyż wytwórnia przydzieliła jej nowych muzyków.

1995
W rok później na polskim rynku muzycznym ukazał się album zatytułowany "Koncert inaczej", ponieważ Kasia zamieściła na nim utwory nagrane podczas kilku specjalnie rejestrowanych koncertów. Produkcją muzyczną płyty, która równie szybko uzyskała status złotej, zajął się Wiesław Pieregrółka. W 1995r. na festiwalu w Sopocie Kaśka, jako jedyna w historii festiwalu, otrzymała zarówno Grand Prix jak i Nagrodę Publiczności za utwór ,,A to, co mam" pilotujący album "Koncert inaczej". Pod koniec 1995r. Kowalska odebrała dwie platynowe płyty - za "Gemini" i "Koncert inaczej". Ten rok na pewno należał do udanych.

1996
Tymczasem Kasia rozpoczęła przygotowania do pracy nad nową płytą. Szybko jednak pojawiły się wątpliwości, gdy
dowiedziała się, że produkcją muzyczną albumu zajmie się Kostek Yoriadis. Kasia poznała Kostka podczas współpracy w zespole Human i nie żywiła do niego przyjaznych wspomnień. Pamiętała go jako osobę niesumienną i niedokładną, jednak jako producent Grek stanął na wysokości zadania. Jego talent i umiejętności zawróciły w głowie młodej wokalistce. Kilkumiesięczne prace nad płytą w Ojcówku Kasia wspominała bardzo dobrze. Talent Kaśki został też zauważony przez Telewizję Polską, która w 1996r. zaproponowała jej udział w Eurowizji. Kowalska pojechała do Oslo z piosenką skomponowaną przez swojego przyjaciela z Evergreen - Roberta Amiriana. Utwór nosił tytuł "Chcę znać swój grzech" ["Why should I"], a Kasia zajęła nim 14 miejsce. Gdy 30.09.1996r. płyta "Czekając na..." ukazała się
na rynku Kowalska była już związana z Yoriadisem. Kostek nie czynił jej też przeszkód, gdy od Macieja Dutkiewicza otrzymała propozycję zagrania Moniki w "Nocnym Graffiti". Liczne koncerty i praca na planie dały się Kasi mocno we znaki. Jednak ani znalezienie sponsora na ogromną trasę, ani sukces "Nocnego graffiti", ani też złota płyta za album "Czekając na..." nie wprowadziła Kowalskiej w takie zdumienie, jak wiadomość o ciąży.

1997
Cały świat wokalistki przewrócił się do góry nogami. Powikłania ciążowe nie pozwoliły jej wykonać utworu "Straciłam swój rozsądek" ze ścieżki dźwiękowej do "Nocnego graffiti" na premierze filmu. Na domiar złego Kostek zostawił ją w szóstym miesiącu ciąży. Kasia ciężko zachorowała i znalazła się w szpitalu na długo przed porodem. Gdy 2.05.1997r. na świat przyszła Aleksandra Julia, wokalistka mogła zobaczyć ją tylko na zdjęciu. Dziecko było słabe i chorowite, a do Kowalskiej długo nie docierało, że została matką. Jednak udało jej się przetrwać, gdyż w szpitalu czekał na nią Kostek Yoriadis. Kasia wraz z Kostkiem i Olą zamieszkała w domu w Izabelinie. Powoli zbierając materiał do nowej płyty, w duecie z Kostkiem nagrała utwór zatytułowany "Jeśli chcesz kochanym być".

1998
Jednak to, co piękne nie trwa długo. W domu Kasi i Kostka coraz częściej dochodziło do kłótni, aż w końcu Grek wyprowadził się. Dzięki decyzji sądu Kostek nie mógł kontaktować się z Olą, nad którą pełną opiekę przejęła Kasia. Mimo, że Kowalskiej trudno było rozpocząć nowe życie - szybko wróciła do pracy. Gdy Olą opiekowali się dziadkowie, Kasia w studiu szykowała płytę. Ukazująca się 8.06.1998r. "Pełna obaw" była szczególnym projektem wokalistki, która zajęła się produkcją muzyczną, komponowała muzykę i pisała teksty. Jedną z piosenek, pt. "Jesteś odrobiną szczęścia" Kasia zadedykowała specjalnie dla Oli. Fani docenili ciężką pracę piosenkarki. Utwór "Co może przynieść nowy dzień" pilotujący "Pełną obaw" został przebojem roku na konkursie Fryderyków.

1999
Kasia nie była jednak gotowa, by nagrać kolejną płytę. Żeby nie złamać kontraktu 8.11.1999r. wydała edycję specjalną albumu "Pełna obaw", wzbogaconą o takie piosenki jak "Straciłam swój rozsądek", ,,Chcę znać swój grzech" czy premierowe ,,To, co może przyjść". Wydaniu tej płyty towarzyszyła kolejna trasa koncertowa; Kowalska zagrała nawet kilka koncertów w amerykańskiej Polonii. Wciąż towarzyszyły jej liczne wywiady prasowe i telewizyjne, Kasia odważyła się nawet na sesję dla męskiego magazynu CKM. A potem przez jakiś czas było o niej cicho.

2000
Kasia wzięła gościnny udział w koncercie "Tyle słońca", z utworami Anny Jantar, podczas którego wykonała "Jak w taki dzień deszczowy" i "Dzień bez happy endu". Potem jesienią 2000r. ukazał się singiel "Nobody" promujący piąty już album Kasi zatytułowany po prostu "5". Nowy wizerunek wokalistki niezmiernie zdziwił rzesze fanów. Kowalska ścięła włosy i przekłuła pępęk. Zaczęła się także ubierać bardziej prowokacyjnie i kobieco. ,,Nowa Kasia" przypadła do gustu Polakom, którzy "5" (premiera: 13.11.2000) uczynili złotą płytą już w miesiąc po premierze, a dokładniej 21.12.2000r. Utwór "Nobody" podbijał listy przebojów w zdumiewającym tempie. Potem przyszedł czas na kolejne single - "Być tak blisko" i "Będę jak". Każdy z nich stał się przebojem.

2001
Na przełomie maja i czerwca 2001r. Kasia pojechała do Opola, gdzie na konkursie premier zaśpiewała publiczności swój nowy utwór - "Starczy słów", wspóne dzieło Kasi i muzyków z płyty "5". Mimo, że premier nie wygrała, Opole dało jej Superjedynkę za najlepszą płytę rock - właśnie "5". Wkrótce okazało się, że to nie koniec nagród dla polskiej wokalistki. Kowalska została nominowana do MTV Music Awards 2001 i dostała tę prestiżową nagrodę w kategorii najlepszy polski artysta. Niespodziewanie, gdyż - jak sama mówi - zasłużyli bardziej inni artyści. Wybór był jednak inny i nikt nie ma wątpliwości, że słuszny.

2002
Pod początek 2002r. Kasi przyznano też aż 3 Gwiazdy 2001 (Statuetki 30 ton) w kategoriach: wokalistka, teledysk
["Starczy słów"] i strona internetowa. Sukcesy Kasi nie pozostały niezauważone. Właśnie ona supportowała swoich idoli - Stinga i Roberta Planta w czerwcu 2002r. W tym samym czasie ukazał się singiel "Bezpowrotnie". Kowalska -jedyna polska arystka- została poproszona o nagranie piosenki pamięci Ayrtona Senny. Utwór "Bezpowrotnie" spełnił wymagania i znalazł się na płycie "Tribute ro Ayrton Senna" obok piosenek takich wykonawców jak: Tina Turner, Phill Collins czy Queen. Sukcesy zawodowe Kasia przypłaciła kolejną porażką w miłości. Rozstała się z Darkiem Romańczykiem, i to jemu postanowiła poświęcić kolejną płytę. 14.10.2002r. ukazał się album "Antidotum", na którym znalazły się wcześniejsze single, tj. "Starczy słów" i "Bezpowrotnie". Promujący płytę tytułowy utwór
"Antidotum" wzbił się na szczyt list przebojów i sprawił, że w wynikach sprzedaży album ten szybko pokonał "5".

2003
W marcu 2003r. Kasia wzięła udział w nagrywaniu piosenek na specjalną składankę radia RMF FM, której cena (9,99) miała być niekorzystna dla piratów. Kowalska nagrała 2 utwory: ,,Widzę twoją twarz" (w oryginale "Listen to your heart" Roxette) oraz "Mniejsze zło" ("All by myself" Celine Dion). Teledysk do "Widzę twoją twarz" był nagrywany na Dominikanie, gdzie Kasia poznała Jędrzeja Lachowicza. Z wyspy wrócili już jako para. Podczas festiwalu w Opolu 2003 Kowalska otrzymała kolejną Superjedynkę w kategorii płyta rock - tym razem za "Antidotum". Przy okazji wręczono jej platynową płytę za ten album. Niewątpliwym sukcesem dla wokalistki było kilka nominacji do Fryderyków 2002, jednak Kasia nie dostała ani jednej statuetki. Miała już wychodzić z imprezy, gdy przyznano jej nagrodę publiczności.

2004
Następny rok Kowalska spędziła na koncertowaniu - grała zarówno w małych klubach, jak i na olbrzymich, plenerowych imprezach. Dopiero na wiosnę 2004r. Kasia zabrała się za nagrywanie nowej płyty. Album miał być nagrywany na
magnetofon szpulowy, co znacznie spowalniało pracę, jednak ulepszało dźwięk. Płyta ta była bardzo oczekiwana przez fanów, gdyż w tym roku mijało 10-lecie debiutu Kowalskiej. Wokalistka zaskoczyła wszystkich. Pod koniec lipca 2004r. ukazał się singiel "To, co dobre". Piosenka była prosta i spokojna, zupełnie nie pasująca do Kasi, która miała wrócić do korzeni, do płyty "Gemini". A jednak utwór ten podbił listy przebojów, znalazł się na ich pierwszych miejsach. Mówiono, że siła "To, co dobre" tkwi w jego prostocie. I tak było naprawdę. Na przełomie sierpnia i września wokalistka pojechała do Tokyo, stolicy Japonii, na sesję zdjęciową do nowego albumu. Tam też wywróżono jej, żę musi zmienić podejście do miłości. Po powrocie do Polski Kasia rozstała się z Jędrkiem. Zaczynając nowy etap, 10 lat
po rozpoczęciu kariery, Kasia zatoczyła koło. Znów miała długie włosy i znowu była samotna. Właśnie dlatego płyta, ukazująca się 13.09.2004r., nosiła tytuł "Samotna w wielkim mieście". O Kowalskiej znów było głośno. Niemal w każdym magazynie można było przeczytać o wyjeździe piosenkarki do Tokyo. Wraz z końcem 2004r. Kasia zapowiedziała niespodziankę związaną z 10-leciem. Tak też 6.12.2004r. w sklepach pojawiła się edycja specjalna "Samotnej w wielkim mieście" zawierającą świąteczny singiel pt. "Magia tych świąt". Na tym krążku znalazł się 10-minutowy filmik z pobytu Kasi w Japonii, oraz 3 piosenki: "Ave Maria", "Jesteś odrobiną szczęścia" oraz tytułowa "Magia tych świąt". W dzień Bożego Narodzenia mogliśmy zobaczyć Kasię w telewizji na specjalnym, świątecznym koncercie, podczas którego wokalistka zaśpiewała właśnie ,,Magię tych świąt". Zaś podczas "Sylwestra z Jedynką" mogliśmy usłyszeć utwory "To co dobre" i "Prowadź mnie". Ta druga piosenka jest kolejnym singlem promującym "Samotną w wielkim mieście".

2005
Do teledysku "Prowadź mnie" Kasia ubrała się w swoje czerwone, japońskie kimono. Zarówno piosenka, jak i klip
przypadły do gustu publiczności. W tym czasie "Samotna w wielkim mieście" trafiała do coraz szerszego kręgu odbiorców. 9.03.2005r. w warszawskim klubie "Park" Kowalska otrzymała złotą płytę za właśnie ten album. W niedługim czasie po tym Kasia była gościem programu "Mój pierwszy raz", gdzie otrzymała tytuł "pierwszego rolnika Rzeczypospolitej" za kopanie ziemniaków... Na wiosnę ukazał się ostatni singiel promujący "Samotną..." - "Domek z kart". Niestety, decyzją Universalu, do piosenki nie nagrano teledysku. W czerwcu 2005 Kasia przyjechała do Opola po odbiór kolejnej Superjedynki w kategorii płyta rock. Wokalistka zawiodła swoich fanów, śpiewając z playbacku. Krótko po tym wystąpiła w Sopocie - tym razem na żywo - zajmując 4 miejsce na festiwalu TOP. Wskaźnikiem była liczba
sprzedanych płyt w ciągu ubiegłego roku. Kowalska wykonała swój nowy przebój "Domek z kart", "To co dobre" oraz wciąż popularne "Coś optymistycznego". Dalej - na 3 września - był zapowiedziany występ Kasi z pewnym Włochem - również w Sopocie, mieli zaśpiewać "A to co mam" w 10 lat po zwycięstwie Kasi na festiwalu. Kasia wycofała się w ostatniej chwili, zamieniając Sopot na koncert w Lublinie.

2006
Na początku 2006r. Kasia zaskoczyła swoich fanów występując w reklamie "Radia Zet". Wiosnę i lato wokalistka spędziła koncertowo. Wystąpiła też kilkakrotnie na festiwalach telewizyjnych: "Podziel się posiłkiem" w Radomiu i "Dla Varius Manx" - specjalnym koncercie organizowanym w Sopocie. We wrześniu Kasia zagrała koncert w Londynie. Koniec roku przyniósł kolejne niespodzianki - dwa kalendarze na rok 2007: odważna fotka Kasi i Oli znalazła się w kalendarzu "Gali", a zdjęcie Kasi z kotkiem - w "Wybierz miśka". Kasia weszła do studia i rozpoczęła prace nad piosenką na potrzeby filmu "Dlaczego nie". Pod koniec roku wystąpiła również na "Sylwestrze z Jedynką" - w oryginalnych strojach wykonując 2 piosenki "Proud Mary" i "Rivers of Babylon".

2007
Utwór "Dlaczego nie" wraz z teledyskiem promującym film o tym samym tytule trafił do mediów pod początek roku i od razu stał się przebojem. W czerwcu Kasia wystąpiła w Opolu na koncercie "Niebo z moich stron" poświęconym twórczości Seweryna Krajewskiego - wykonała piosenkę "Płoną góry, płoną lasy". W październiku pojawiły się informacje o wejściu Kasi do studia w celu nagrania nowej, długo oczekiwanej płyty. Wraz z końcem roku dało się też słyszeć plotki, jakoby Kasia była w ciąży.

2008
Początek roku Kasia spędziła koncertując. Jednak szybko okazało się, że plotki o ciąży wokalistki są prawdą. 16 maja Kasia zagrała ostatni koncert przed porodem - na Juwenaliach w Lublinie. W tym samym miesiącu wzięła gościnny udział w programie "Przebojowe dzieci", wykonując akustycznie utwór "Dlaczego nie". W czerwcu ukazała się Gala ze zdjęciami wokalistki w zaawansowanej ciąży, wzbogacona o krótki wywiad. 24 czerwca Kasia urodziła syna, któremu nadała na imię Ignacy.
Jesienią do stacji radiowych trafił singiel "A ty czego chcesz?" zapowiadający kolejną płytę wokalistki. W listopadzie (po opóźnieniach związanych z problemami z dostarczeniem albumu do sklepów) miała miejsce premiera krążka "Antepenultimate".

2009
Na początku roku Kasia rozpoczęła trasę koncertową po klubach całej Polski. Wielką niespodzianką dla fanów była
zmieniona setlista, do której wróciło wiele starszych utworów wokalistki. Na kolejny singiel została wybrana piosenka "Miłość, trzeźwość i pokora", jednak wytwórnia wycofała się z promowania utworu.
27 lutego Kasia wystąpiła gościnnie podczas koncertu MTV Unplugged zespołu Wilki, wykonując razem z Robertem Gawlińskim "Jeden cień w Dolinie Mgieł". Wczesną wiosną do mediów trafił następny singiel (tym razem już z teledyskiem), zatytułowany "Spowiedź", który bardzo szybko stał się przebojem. Wokalistka wykonywała ten utwór m.in. podczas rozdania Fryderyków czy koncertu Superjedynek w Opolu. W lipcu Kowalska zgłosiła się do Sopot Hit Festiwalu, oznajmiając, że kolejnym singlem z "Antepenultimate" będzie "Maskarada".


BIOGRAFIA

KALENDARIUM

OD KASI

O KASI

NAGRODY

EUROWIZJA 1996

NOCNE GRAFFITI

FANCLUBY


Chcesz być na bieżąco informowany o nowościach na stronie? Zapisz się!

all rights reserved.
designed by Gabra 2010